Peeling

Cilt bakım rutininde ek adımlardan biri olan peeling güzel ve sağlıklı bir cilt için yapılması gereken temel bakımlardan biri. Cildimiz bir gün içinde milyarlarca ölü cilt hücresi döker ve dökülenler de havadaki toza karışır. Peki ya dökemezse? O zaman cildiniz kuruyabilir, cansızlaşabilir, tıkanmış gözeneklerle ve siyah noktalarla karşılaşabilirsiniz. Mesela makyaj yaptığınızda fondöteninizin cildinizin bazı kuru bölgelerine takıldığını ve pul pul durduğunu gözlemlediniz mi hiç? Bu da peeling yapmamanın sonuçlarından biri olabilir!

Peeling yaptığınızda ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılması hızlanır. Bununla birlikte yeni hücre üretimi de hızlandığından çok daha parlak, pürüzsüz ve eşit renkli bir cildiniz olur. Aynı zamanda peelingten sonra uyguladığımız adımlar da cilt tarafından daha iyi emilir.

Peeling Nedir?

Peeling nedir ve ne işe yarar? Peeling nasıl yapılır? Peeling ne sıkllıkla yapılır? Ne tür peelingler vardır? Peeling ile ilgili merak edilen birçok konu var. Peeling kısaca cildin ölü deri hücrelerinden arındırılması anlamına gelmektedir. Peeling uygulamaları ile gözeneklerinizi tıkayacak ve siyah noktaya sebep olacak ölü derilerden kurtulmuş olursunuz. Cilt ihtiyaçlarına ya da kullanılan ürün tipine göre her gün, haftada bir, ayda bir peeling yapabilirsiniz, ne sıklıkla peeling yapacağınız tamamen cildinizin durumuna bağlıdır. Özellikle yağlı, sivilceye yatkın ve karma cilt tipleri peeling uygulamalarına daha sık ihtiyaç duyar.

Peeling Nasıl Yapılır?

“Peeling nasıl yapılır” sorusunun ise iki cevabı var, çünkü iki türlü peeling mevcut: Fiziksel ve kimyasal peeling. Fiziksel peeling denince aklınıza içinde tanecik bulunan ürünler ya da sürtünme ile arınma sağlayan pedler gibi ürünler gelmelidir, mesela şeker tanecikleri, kahve telvesi, yüz fırçaları, kese… Bu metotla sürtünme yardımı ile cildin üst kısmındaki ölü deriyi soymuş olursunuz. Normal ve karma ciltler için iyi bir yol olsa da, hassas cilt sahipleri bu ürünleri kullanırken daha dikkatli olmalıdır! Çok sık ve sert kullanımda derinizi çizebilir, ölü deri dışında sağlıklı deriyi de soyabilir, mikro yırtıklara sebep olabilirsiniz. Eğer ölü hücreleri soymak için asit ya da enzim kullanmayı tercih ederseniz kimyasal peeling ürünlerine yönelebilirsiniz. Kimyasal peeling ürünlerinin içinde AHA ve BHA gibi içerikler bulunur. Eğer ilk defa kimyasal peeling ürünleri kullanmaya başlayacaksanız, daha hafif içeriklerle haftada bir kez kullanarak başlamalı ve cildinizi yavaş yavaş test etmelisiniz.

Sadece peeling değil, peelingten sonra ne yaptığınız da önemli. Peeling uyguladıktan sonra gün ışığına çıkılacaksa mutlaka ve mutlaka güneş kremi sürmelisiniz! Bu yüzden hem kimyasal hem de fiziksel peelingin akşam yapılması önerilir, çünkü peeling cilt bariyerinizi güçsüzleştirir ve UV ışınlarına karşı çok daha savunmasız olursunuz. Güneş cildinize normalden çok daha fazla zarar verir ve güneş lekeleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Son olarak cilt tipi ne olursa olsun, peeling herkesin yapması gereken bir uygulama... Kimyasal ya da fiziksel peeling ürünlerinden kendinize uygun olanı bulduğunuz zaman, canınızı sıkan siyah nokta, cilt lekesi, kurumuş ve pul pul cilt gibi sorunlarınızdan kurtulacaksınız!

Kore cilt bakım ürünlerinde ise ikisini bir arada bulmak da mümkün...

Cilt bakım rutini nasıl yapılır öğrenmek istersen K-Beauty 101 rehberimiz.

₺14,90 KDV Dahil
₺19,90 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
₺119,92 KDV Dahil
₺149,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
1