Güneş Koruyucu

Güneşin D vitamini açısında pozitif yanları olsa da cilt için çokça kötü yanı da var maalesef. Güneş ışınları cildinize Ultraviyole (UV) A ve B ışınları olarak ulaşırlar. UV ışınları cildinizdeki hücre DNA yapılarını bozuyor ve birçok cilt problemine neden oluyor. UV ışınları diğer yandan cildinizin yapısını koruyan kolajen liflerine ve elastine de zarar vererek kırışıklık oluşumuna sebep oluyorlar.

Biraz detaya girmek gerekirse: UVA ışınları uzun dalga boyuna sahip ve cildin derinliklerine işleyen ışınlardır. Cilt kanserlerine sebep olmalarının yanı sıra cildin kolajen yapısını bozarak yaşlanmayı da hızlandırıcı etkileri bulunmakta. UVB ışınları ise kısa dalga boyuna sahipler ve cildin daha çok yüzeysel kısımlarında etki gösteriyor. Cilt kanserlerinin temel sorumlusu oldukları gibi güneş yanıkları da onlardan soruluyor. E haliyle ideal bir güneş koruyucu hem UVA hem de UVB’den koruyan ‘’geniş spektrumlu güneş koruyucu’’ oluyor.

Güneş Koruyucu Krem

Güneş koruyucu kremler “fiziksel” ve “kimyasal” etkili olmak üzere ikiye ayrılırlar. Fiziksel güneş koruyucu kremler bir örtü gibi cildinizi sarar ve zararlı ışınlara karşı bir kalkan görevi görür. Tıpkı güneşten korunmak için şapka takmak gibi… Kimyasal etkili olan güneş koruyucu kremler cildin daha alt katmanlarına iner ve kimyasal süreçlerle koruyuculuk görevini üstlenir, ciltte bulundukları süre boyunca güneş ışınlarının cilde zarar vermesine engel olurlar.

Peki güneş koruyucularının üzerinde gördüğünüz “SPF15”, “SPF30” gibi değerler ne anlama geliyor? SPF yani ‘’Sun Protect Factor’’ bir ürünün UVB ışınlarından koruyucu etkinliğini ifade eder. Cildimiz güneş ışınlarıyla karşılaştığı ilk 10 dakika boyunca kendini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilir. Sonrası kızarıklık ve yanıklar… Güneşe doğrudan maruz kalındığında ciltte kızarıklıkların oluşmaya başladığı süreyle güneş koruyucu yüz kremi kullanıldığında kızarıklıkların oluşmaya başladığı sürelerinin karşılaştırılması sonucunda SPF değerine ulaşılır. SPF ifadesinin yanındaki değerin yüksek olması koruyucu etkinliğin de giderek arttığı anlamına geliyor. Ancak bunun da bir sınırı var. Günümüzde SPF50 değeri ideal değer olarak geçiyor ve yaklaşık %98 oranında koruma sağlıyor. Bir de zararlı UVA ışınları olduğundan bahsetmiştik. Bu ışınlar için ise Japonların geliştirdiği UVA koruyuculuğunu belirten “PA” değerleri kullanılıyor. Bu oranlama sistemine göre kullanılan ürünün koruma derecesi ise şu şekilde ifade ediliyor: PA+ düşük, PA++ orta, PA+++ yüksek seviyeli koruyuculuğu ifade ediyor. Güneş koruyucu krem seçerken bu değerleri incelemeniz ve buna göre karar vermeniz gerekiyor. Güneşin ışınlarının gücüne göre yüksek ya da düşük korumalı ürünler tercih edilebilir. Ayrıca çocuklar için sadece fiziksel koruma sağlayan ürünler kullanılmalıdır.

Güneş Koruyucu Yüz Kremi

Peki yüzümüz için özel bir koruyucu seçerken nelere dikkat etmeliyiz. Özellikle göz çevresi gibi hassas bölgelerimiz güneş ışınlarına karşı çok daha savunmasızdır ya da peeling gibi uygulamalar cildimizin güneşe karşı geçici olarak daha korunmasız olmasına neden olur. Bu nedenle yüzümüz için güneş korumasına ayrı bir önem vermeliyiz. Güneş koruyucu yüz kremi kullanmanın yanında güneş koruyucu etkiye sahip bazı nemlendirici kremler ya da BB, CC kremler de tercih edebiliriz. Bu ürünlere daha az güneş koruyucusuna ihtiyacımız olduğu kış günlerinde güvenebiliriz ancak bu tarz ürünlerin koruyucu değerleri oldukça düşük olduğundan yaz aylarında sadece makyaj bazımızın SPF değerine güvenemeyiz.

Güneş koruyucunuzu sürdünüz her şey tamam mı? Maalesef değil. Sürdüğünüz güneş koruyucular ortalama iki saat içerisinde etkisi azalacaktır. Dolayısıyla güneş kremlerinin koruyucu etkileri ne olursa olsun yaklaşık iki saatte bir tekrar uygulanması tavsiye edilir.

Ayrıca hava hiç açılmayacakmış gibi kapalı olduğu zamanlarda da güneş koruyucu yüz kremi kullanmak şart. Zira hava kapalı da olsa güneş ışınlarının çok büyük bir bölümü yeryüzüne ulaşıyor! O yüzden hava durumundan bağımsız olarak güneş koruyucu krem kullanmayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Güneş Koruyucu ürünler hakkında blog yazımız.

Cilt bakım rutini nasıl yapılır öğrenmek istersen K-Beauty 101 rehberimiz.

₺199,90 KDV Dahil
₺239,90 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
1