Temizleyici

Cilt Temizleyici

Cilt temizleyici, cilt bakımının ilk ve en önemli adımı. Ciltte doğru bir temizlik ve arınma sağlanmazsa, diğer bakım ürünlerinin cilde nüfuz etmesi de zorlaşır ve cilt bakım rutininizin etkisi bir hayli azalır. Önce ciltteki kir, sebum fazlası, makyaj kalıntısı vs gibi tabakaları temizleyerek diğer adımların cilde kolayca ulaşmasını sağlamalısınız. Bunu da en iyi şekilde “ikili temizlik” metodu ile yapabilirsiniz. İkili Temizlik, önce yağ bazlı cilt temizleyici ve ardından su bazlı cilt temizleyici gelecek şekilde iki cilt temizleyici ürün tarafından cildin temizlenmesi olarak tanımlanır. Kirliliğe sebep olan bazı maddeler suya, bazı maddeler ise yağ türevi maddelere ilgi duyuyor ve bu maddeler içinde çözünüyorlar. İşte ikili temizliğin temeli de tam olarak benzer maddelerin birbirlerini çözmesine dayanmakta. Yağ bazlı cilt temizleyici ciltteki fazla sebum, ölü deri hücreleri, silikonlar, güneş koruyucular ve makyajı temizler; su bazlı cilt temizleyici ise çevresel kirlilikleri, teri ve yağ bazlı temizleyiciden kalan artıkları arındırır. Yağ bazlı cilt temizleyiciler cildin sebum dengesini düzenleyerek cildin su-yağ dengesinin korunmasına yardımcı olurken, su bazlı cilt temizleyiciler de cilt bakım rutininin ilerleyen aşamalarında kullanılacak ürünlerin daha iyi emilmesini ve pH dengesini sağlar.

Cilt Temizleyici Ürünler

İkili temizliğin ilk basamağı yağ bazlı cilt temizleyiciler. Genel temizlik anlayışına göre yağlar yardımıyla temizlik yapmak kulağa pek hoş ya da mümkünmüş gibi gelmese de Kore’de yağ bazlı cilt temizleyiciler geleneksel ve son derece kullanışlı bir cilt bakım rutini basamağıdır. Akşam rutinlerinde makyaj temizlemek için kullanılırken, sabahları gece boyunca üretilmiş olan fazla sebumun atılması için tercih edilir. Yağ bazlı temizleyicileri yapıları gereği adeta yüzünüze masaj yaparcasına uygulayabilirsiniz. Bu hem temizliğin derinlere işlemesini sağlar hem de kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumunu geciktirir. Bu aşamada kullanacağınız temizleyiciler yağ, balm, krem veya miseler (micellar) formda olabilir. Bu tür cilt temizleyici önerilerini görmek için sayfaya göz atmanız yeterli.

İkinci aşama ise su bazlı cilt temizleyiciler. Bu aşama herkes için biraz daha tanıdık olan bir aşama. Yağ ile çözülmeyen ve suyla beraber akıp gidecek kirlilikler için farklı formlarda cilt temizleyici önerisi var: jel formunda, toz formunda veya köpük oluşturarak temizleyen “foam cleanser”lar. Ve bolca su! Su bazlı cilt temizleyiciler cildin pH dengesinin kurulmasında da etkin rol oynar. Bu nedenle yağ bazlı temizleyicilerden farklı olarak, su bazlı temizleyicilerde pH değerine de dikkat edilmelidir.

Cilt Temizleyici Önerileri

Doğru cilt temizleyici seçmek, etkili bir temizlik rutini oluşturmak için önemli. Özellikle, yağlanmaya ve sivilcelenmeye yatkın ve karma ciltlerin yağ bazlı cilt temizleyicilere önem vermesi isabetli olur. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, yağ içeren ürünler kullanmaktan kaçınabilirsiniz, ama konu cilt temizleyici olduğunda durum tam tersidir: Yağ bazlı temizleyiciler yağ bazlı kirin ciltten çözülmesinde ve arındırılmasında çok daha etkilidir, bu nedenle en etkili sonuçlar için tercih edilmelidir. İkili temizlik sabah ve akşam temizliği için kullanılabilir ancak cildinizin yağlanma eğilimi düşükse ve sabah cilt yağlanması problemi gözlenmiyorsa sabah temizliğinde kullanılmayabilir. Eğer sıkça makyaj yapılıyorsa bir temizlik yağı ya da balm tipi bir makyaj temizleyici akşam temizliğinin vazgeçilmez bir parçası olmalı. Su bazlı temizleyici tercih ederken cildimizin asidik ya da bazik bir yapıda olması önemlidir. Cildimizin pH değerini düzenli olarak saptamalı ve buna uygun temizleyiciler tercih etmeliyiz. Su bazlı cilt temizleyicimizin pH değeri, cildimizin pH dengesini ideal seviyede tutacak bir yapıda olmalıdır.

Temizleyiciler & çift aşamalı yüz temizleme hakkında blog yazımız.

Cilt bakım rutini nasıl yapılır öğrenmek istersen K-Beauty 101 rehberimiz.

₺219,90 KDV Dahil
₺269,90 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
₺34,90 KDV Dahil
₺39,90 KDV Dahil
%13 İndirim
%13İndirim
₺249,90 KDV Dahil
₺299,90 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
₺159,90 KDV Dahil
₺189,90 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
₺319,90 KDV Dahil
₺339,90 KDV Dahil
%6 İndirim
%6İndirim
₺149,90 KDV Dahil
₺189,90 KDV Dahil
₺89,90 KDV Dahil
₺99,90 KDV Dahil
1