Su Bazlı Cilt Temizleyiciler

Cilt temizleyici, cilt bakımının başlangıcıdır. Eğer cildimiz doğru şekilde temizlenmez ve kirden arınmazsa, cilt bakım rutininin devamında kullanılan diğer cilt bakım ürünlerini cilt kolayca absorbe edemez ve cilt bakım rutinimiz neredeyse etkisiz hale gelir. İkili Temizliğin ikinci basamağı olan su bazlı cilt temizleyiciler de cildi çevresel kirliliklerden, terden ve yağ bazlı temizleyiciden kalan artıklardan arındırır.

Cilt temizliğinin ikinci aşaması, su bazlı cilt temizleyiciler… Yağ bazlı temizleyici ile çözülmeyen ve suyla beraber akıp gidecek kirlilikler için farklı formlarda cilt temizleyiciler var: jel formunda, toz formunda veya köpük oluşturarak cildimizi temizleyen “foam cleanser”lar. Ve tabii ki bolca su!

Su bazlı cilt temizleyiciler cildimizin pH dengesinin kurulmasında etkin rol oynar. Bu nedenle yağ bazlı temizleyicilerden farklı olarak, su bazlı temizleyicilerde pH değerine de dikkat etmeliyiz. Cildimizin pH değerini düzenli olarak saptamalı ve buna uygun temizleyiciler tercih etmeliyiz. Su bazlı cilt temizleyicimizin pH değeri, cildimizin pH dengesini ideal seviyede tutacak bir yapıda olmalıdır

Su Bazlı Temizleyici Önerileri

Su bazlı cilt temizleyici seçiminde cilt tipi ve cilt sorunları önemli bir etken. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz “foam cleanser” dediğimiz köpüren temizleyiciler harika bir seçenek olabilir! Çünkü “foam cleanser”lar, sebum üretimini kontrol etmede genellikle daha etkilidir.

Diğer yandan, kuru cilt tipine sahipseniz, yüz temizleme jeli nazik bir yapıda ve nemlendirici özellikli olduklarından iyi bir seçenek olabilir.

Dışarı çıkmadığınız ve makyaj yapmadığınız bir günde cildinizin derin temizliğe ihtiyaç duymadığını hissedebilirsiniz, böyle bir günde cilt temizleme suyu yeterli olabilir.

Temizleyiciler & çift aşamalı yüz temizleme hakkında blog yazımız.

Cilt bakım rutini nasıl yapılır öğrenmek istersen K-Beauty 101 rehberimiz.

1