Neden K-Beauty?

Hala K-Beauty ürünlerini denemediyseniz çok şey kaçırıyor olabilirsiniz. Denediyseniz, zaten neden bahsettiğimizi biliyorsunuz…

Son yıllarda hemen her yerde “K-Beauty” (Güney Kore kozmetik & cilt bakım ürünlerini kapsayan konsept isim) ürünlerinden bahsediliyor. Tüm dergiler, bloglar, sosyal medya hesapları K-Beauty ürünlerine dair incelemeler ve önerilerle doldu. Avrupa ve Amerika’da en büyük zincir ve online mağazalar K-Beauty ürünlerine özel reyonlar açıyor. New York, Paris ve Londra’da sadece K-Beauty ürünleri satan mağaza sayısı her geçen gün artıyor. Tüm etkinliklerde en prestijli köşe K-Beauty ürünlerine ayrılıyor.

Eğer aktif bir takipçiyseniz son yıllardaki Kore istilası sizin de dikkatinizi çekmiş olmalı. En azından artık BB kremleri duymayan kalmamıştır. Evet, aslında BB kremler de Güney Kore markaları tarafından geliştirildi ve sonra tüm dünyaya yayıldı…

Peki neden başka bir ülke değil de Güney Kore? K-Beauty ürünleri nasıl bir anda Avrupalı, Amerikalı ve Asyalı rakipleri arasından sıyrıldı? Bu başarının sırrı nedir? K-Beauty gelip geçici bir moda mı? Neden K-Beauty ürünleri kullananlar bu ürünleri saplantı haline getiriyorlar?

#1 Koreli kadınlar

Her şeyden önce bu başarının temelinde Koreli kadınlar ve Kore kültürü bulunuyor. Kore kültüründe sağlıklı, “porselen gibi” bir cilde sahip olmak oldukça önemli. Antik çağlardan beri Kore kültüründe dış görünüşün iç güzelliği yansıttığına ve gerçek güzelliğin ışıltılı bir ciltten geldiğine inanılıyor. Kusursuz bir cilt soyluluk belirtisi olarak görülüyor. Bu durum iş ve sosyal hayatlarındaki ilişkilerde de önemli bir rol oynuyor. Koreli kadınlar dünyada ciltlerine en düşkün ve tutkuyla bağlı, cilt bakımı konusunda en mükemmeliyetçi kadınlar olarak biliniyorlar.

Koreli kadınlar dünyadaki en zorlu müşteriler, haliyle Kore markaları için de çıta oldukça yüksek. Koreli kadınların mükemmele ulaşma istekleri bitmek tükenmek bilmedikçe Koreli markalar arasında giderek kızışan araştırma & geliştirme rekabeti de hız kesmedi.

#2 İnovasyon

K-Beauty markaları bu rekabetin meyvelerini almaya başladıkça sadece Kore’de değil tüm dünyada inanılmaz bir etki yarattılar. BB, CC kremler, kompakt cushion fondötenler gibi son yıllardaki tüm “oyun değiştirici” ürünlerin Kore’de geliştirilmesi bir tesadüf değil. Daha sonra tüm global markaların benzer ürünleri piyasaya sürmüş olması, K-Beauty markalarının dünyadaki öncülüğünü gösteriyordu. Öyle ki Marie Claire, Güney Kore’yi inovasyon alanında dünyanın geri kalanından 12 yıl ileride ilan etti ve sektörde Güney Kore “Yeni Fransa” olarak adlandırılmaya başlandı.

Yani K-Beauty gelip geçici bir moda olmaktan çok uzakta, artık sektörün en önemli oyuncularından…

#3 Doğal ve orijinal içerikler

Güney Kore son yıllarda zaten birçok alanda inovatif bir ülke olarak biliniyor. Ancak Korelilerin cilt bakımına dair araştırmaları ve metotları aslında M.Ö 700 yıllarına kadar dayanıyor.

Geleneksel Kore yaklaşımı, cilt kusurlarını saklamaktan ya da sadece cildin dış katmanları üzerine çalışmaktan kaçınır. Bunun yerine kişiye özel bir rejimle tüm cildin sağlıklı, iyi nemlendirilmiş ve beslenmiş hale gelmesine odaklanarak yaşam boyu sürecek sonuçlarla ilgilenir.

Jenerasyonlar boyu aktarılan bu yaklaşım K-Beauty ürünlerinin başarısının en önemli nedenlerinden. K-Beauty ürünlerinin temeli, gelenekleşmiş doğal içeriklerin yenilikçi teknolojiyle harmanlanma-sında yatıyor.

Güney Kore kozmetik ve cilt bakım markaları en etkili batılı içerikleri ürünlerinde ustaca kullanıyor; ancak başarılarındaki kilit aktörlerden biri şüphesiz oldukça etkileyici, geniş repertuarlarındaki orijinal ve yerel içerikler. Jeju Adası’nın volkanik kili ve özel yeşil çayı, arı zehri, salyangoz özü, denizyıldızı özü, pirinç, siyah şeker ve daha nicesi… Bu çeşitli ilginç içerikler ve yaygın organik içeriklerin orijinal kullanımı sayesinde daha önce asla erişilemeyen sonuçlara ulaşmak mümkün oluyor. Birçok Kore markası sadece doğal ve organik içeriklere adanmış ürünler üretiyor.

Ayrıca K-Beauty markalarının hayvanlar üzerinde test yapılmasına karşı oldukça sağlam bir duruş sergilediğini de belirtmeden geçmeyelim.

#4 Her ihtiyaca özel çözüm

Her bireyin cildi ona özeldir ve kendine has ihtiyaçları vardır. Her cilt tipine uygun ve her cilt sorununu çözen sihirli bir krem henüz üretilmedi, üretilmesi de pek mümkün görünmüyor. Bunun yerine cildinizi iyi tanımalı, ihtiyaçlarını iyi belirlemeli ve bu ihtiyaçlara yönelik ürünlerle kendinize özel bir bakım rutini oluşturmalısınız.

K-Beauty ürünleri hayli kişiselleşmiş ihtiyaçlara cevap vermek için geniş bir çözüm yelpazesi önerir ve rutininizi olabildiğince özelleştirmeye teşvik eder. Meşhur “çok adımlı Kore rutinleri” cildin her ihtiyacına ayrı ayrı odaklanma gereksiniminden kaynaklanır. Bu rutinler 4 adımdan 14 adıma kadar çıkabilmekte. Başlangıçta biraz göz korkutucu gelse de aslında her şeyin sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olduğunu unutmayın. Yani gözü kapalı 10+ adımdan oluşan bir rutin oluşturmak anlamsız olacaktır. Bunun yerine cildinizin her bir ayrı ihtiyacı için ayrı bir basamak eklemeli ve kendi rutininizi belirlemelisiniz. Bu basamakları hangi sırayla izleyeceğiniz ise önemli. Her seferinde bir adım ekleyerek zamanla kendi rutininizi bulabilirsiniz.

Nasıl etkili bir rutin oluşturabileceğinize dair öneriler için blogumuzu takipte kalın. Ayrıca rehber bölümümüzde birçok yararlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

#5 Harika tasarımlar

Her ne kadar K-Beauty ürünleri sihirli olmasa da aynı şeyi kutuları, ambalajları ve tasarımları için söyleyemeyeceğiz. K-Beauty markaları kendilerine has büyülü konseptler yaratmakta oldukça başarılı. Eğlenceli isimleri ve sevimli, çarpıcı tasarımları göz kamaştırıyor. Bu güzel tasarımlar beraberinde bir pazarlama başarısı getirse de birçok ürünün tasarımı inovatif şekilde işlevselliği artırmaya da odaklanıyor.

#6 Mükemmel sonuçlar

Güney Kore kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin başarısındaki en kritik nokta ise oldukça basit: Etkililer!

K-Beauty markaları bilinirliklerini pazarlamadan çok vaat ettiklerini yerine getirmelerine borçlular. Kullanıcılar hayal edemeyecekleri sonuçlara ulaştıkça K-Beauty ürünleri ışık hızıyla kulaktan kulağa yayıldı. Milyonlarca kadının tüm alışkanlarını bir kenara atarak raflarındaki en geniş yeri artık K-Beauty ürünlerine ayırması şaşırtıcı değil doğal bir sonuç.

Bir Cevap Yazın