Mükemmel bir cilt yenileyici: “Salyangoz Özü”

Mükemmel bir cilt yenileyici: “Salyangoz Özü”

Çokça bahsedilen, cilt kurtarıcı müthiş etkilerini duymayanın kalmadığı salyangoz özünün sırrı nedir? İşte salyangoz özü dosyamız…

Cilt problemlerimizden hemen kurtulmak ve hızla arzuladığımız cilde kavuşmak hepimizin hayali… Ancak ne yazık ki bunu bir gecede sağlayacak mucizevi formül henüz keşfedilmedi. O yüzden şimdilik bizim payımıza düşen, sağlıklı beslenmenin ve yaşamanın yanında; doğru bir cilt bakım rutini oluşturmak. Doğru bir bakım için önceliğimiz ise cildimizin sorunlarını ve ihtiyaçlarını saptamak. Sonrasında ise doğru içeriklere sahip ürünlerle oluşturacağımız bize özel bir rutin geliyor. Belki de bu prosedür gözünüzü korkuttu ya da daha hızlı bir çözüm için sabırsızlanıyorsunuz ancak kendinden emin adımlarla hedefimize ulaşmak çok da zor değil. Tıpkı bir “salyangoz” gibi…

Mucizevi formül ne zaman keşfedilir bilinmez ama mucizevi içeriklerden bahsedeceksek salyangoz özü kesinlikle ilk sıralarda yer alıyor. Antik Yunan döneminden beri iyileştirici gücüne başvurulan salyangoz ekstresi ve sıvısı, Kore’nin de en etkili içerikler listesinde ilk sıralarda bulunuyor. K-Beauty’nin kısa sürede efsaneleşen salyangoz özlü ürünlerini incelemeden önce, salyangoz özünden ve etkilerinden bahsetmemek olmaz…

Cilt bakımında yüz yıllardır önemini koruyan salyangoz özünün son dönemlerde modern kozmetikle buluşması, aslında birçok keşif hikayesi gibi, güzel bir tesadüfe dayanıyor. Salyangoz, içerdiği yüksek protein oranı sebebiyle 1980’li yıllarda gıda sektöründe yer almaya başlamış. Güney Amerika’da kurulan salyangoz çiftliklerinde salyangoz toplayan çiftçilerin pürüzsüz elleri, ciltlerindeki yaraların hızlı, enfeksiyon kapmadan ve kusursuz bir şekilde iyileşmesi bilim insanlarının dikkatini çekmiş. Böylece salyangoz özünün yüksek miktarda allantonin, kolajen, elastin, glikolik asit ve doğal antibiyotikler gibi cilt için faydalı içerikleri barındırdığı anlaşılmış.

Kabul elim ki salyangozlar en sevimli canlılardan sayılmazlar hatta salyangozlardan korkanlarımız olabilir. Öyle ki çoğumuz için salyangoz özlü ürün kullanma fikri itici gelebilir. Doğruyu söylemek gerekirse cildimizi onarmak ve yenilemek için kendi kendilerini tedavi edebilen ve kabukları kırıldığında yenilerini üretebilen bu nadir ve etkileyici varlıklardan yani salyangozlardan öğreneceğimiz çok şey var. Peki, salyangozların kendi kendini iyileştirebilme gücü nereden geliyor? Allantonin.

Cildiniz yaralanmış, yanık ya da fazlasıyla hasar mı görmüş? Artık bundan şikayet etmek yerine harekete geçiyoruz. Allantonin hücre yenilenmesini hızlandırarak cildin onarımını çok daha kolay bir hale getiriyor. Antiseptik yapısı iltihaplanmaları minimuma indiriyor. Bizi kimi zaman aynaya bakmaktan soğutan kızarıklıklar ve sivilceler artık sakinleşiyor. Hali hazırda yüzümüzde yer etmiş sivilce izleri ya da keyfini çıkardığımız yaz tatilinden kalma güneş lekeleri de allantonin sayesinde sorun olmaktan çıkıyor.

salyangoz ozlu krem

Ah, şu bir köşede başlı başına duran yaşlanma korkumuz! 20’li yaşların ortalarında itibaren cildimiz yer çekimiyle savaşmaya başlıyor. Bu savaşta arkamızda kim mi duracak? Anti-aging özellik gösteren ürünlerin içeriğinde mutlaka yer alan “kolajen ve elastin”. Neyse ki salyangoz özünde bolca var. Kolajen ve elastin cildin genç kalmasını sağlayan temel proteinler. Temel bağ dokusunda da bulunan bu proteinler biz yaş aldıkça ciltte etkisini yitirmeye başlıyor. Salyangoz özü burada devreye girip ciltteki bu proteinleri destekliyor. Elastin cildin elastikiyetini sağlayarak kırışıklıkları önlerken; kolajen cilde daha dolgun bir görünüm veriyor ve sarkmaların önüne geçiyor.

Salyangoz özünün birçok doğal antibiyotik içerdiğine değinmiştik. Doğal antibiyotikler cilt yüzeyinde bulunan bakterilere karşı kalkan görevi görüyor, oluşabilecek iltihap ve enfeksiyonların önüne geçer. Sıkça adını andığımız akne ve sivilceler de aslında cilt yüzeyinde oluşan iltihaplar. Bu durumda sivilce ve aknelerden kurtulmanın yolu salyangoz özünden geçiyor.

Son dönemlerde cilt bakımı ve asitleri çok daha sık yan yana duymaya başladık. Anlaşılan o ki duymaya da devam edeceğiz. Kozmetik sektöründe sık başvurulan “glikolik asit” salyangoz özünde doğal olarak bulunuyor. Cilt üzerindeki ölü hücrelere etki eden glikolik asit cildin arınmasını sağlıyor ve size taze bir cilt sunuyor.
İçeriğinde bulunan diğer birçok vitamin ve proteinle beraber salyangoz özü cildi beslemek ve yenilemekte başlı başına bir uzman. Koreli kadınların ciltlerindeki pürüzsüzlüğü yadırgamamak gerekiyor. Cildimizle yaşadığımız hemen hemen her türlü soruna çözüm sunan salyangoz özü K-Beauty’nin vazgeçilmezi. Bir şans vermekte gecikmeyin, her an sizin de vazgeçilmeziniz haline gelebilir!

Bir Cevap Yazın